Київський національний університет

імені Тараса Шевченка

Кафедра аналітичної хімії

Висновки

 1.      Розроблено схему дослідження співіснуючих форм V(IV, V), Fe(III), Co(II) і Cu(II), що поєднує методи мембранного фільтрування, іонообмінної та гель-хроматографії з післяколонковою фотохімічною деструкцією комплексів металів з природними органічними лігандами і ХЛ детектуванням. Оптимізовано умови фотохімічної обробки проб з метою ХЛ детектування V(IV, V), Fe(III), Co(II) та Cu(II) у складі комплексів з РОР різного знаку заряду та молекулярної маси після хроматографічного їх розділення, а також визначення загального вмісту металів у воді. Встановлено, що в присутності H2О2 при рН 1,0–1,5 тривалість фотолізу скорочується до 2,0–2,5 годин. Доведено перспективність використання ХЛ методу для прямого визначення ВМ, не зв’язаних у комплекси з РОР.

2.      З’ясовано основні закономірності розподілу Fe, Co та Cu серед комплексних сполук з природними органічними лігандами. Основну роль у зв’язуванні досліджуваних металів у комплекси відіграють ГР, зокрема фульвокислоти, частка комплексів з якими складає 50–80%. Серед комплексів з РОР домінують сполуки з відносно невисокою молекулярною масою: < 1кДа (30-60%), 1-5 кДа (15-30%). Показано, що частка незв’язаних у комплекси з РОР металів не перевищує 20% від загального вмісту розчинених форм.

3.      Порівняння результатів моделювання і експериментальних даних щодо розподілу Fe(III), Co(II) та Cu(II) серед співіснуючих форм в поверхневих природних водах показало, що для Co(II) та Cu(II) отримані дані добре узгоджуються лише за умови використання в розрахунках найбільших, з обраних нами, значень констант стійкості комплексних сполук з РОР. У випадку Fe(III) результати моделювання не можуть використовуватись для оцінки вмісту окремих його форм, що зумовлено відсутністю надійних даних про склад та стійкість комплексів металу з РОР, зокрема з ФК.

4.      На прикладі Ванадію досліджено особливості поведінки в природних водах металів зі змінним ступенем окиснення та встановлено найважливіші чинники, що можуть впливати на їхні форми знаходження. Встановлено, що в стабілізації V(IV) важливу роль відіграють як відновлювальні, так і комплексоутворюючі властивості органічних речовин, насамперед ГР. Серед комплексних сполук Ванадію з РОР домінують фульватні (61–66%) з відносно невисокою молекулярною масою (< 5 кДа). Незв’язаний Ванадій за умов природних вод знаходиться у формі ванадат-іонів.

Розроблено методику сорбційно-спектроскопічного визначення Cu(II) в природних водах із застосуванням іммобілізованого на поверхні високодисперсного кремнезему АТАН. Методика характеризується високою чутливістю (межа виявлення 2 мкг/л) та вибірковістю, а також мінімальним впливом на рівновагу між співіснуючими формами. Розроблено умови ефективного її застосування для отримання концентрату у зручній для транспортування формі і визначення концентрації Купруму, не зв’язаного у комплекси з РОР.

last updated 19.11.2014