ВИСНОВКИ

 

1. Показано, що метод кондуктометричного титрування може бути застосований, як альтернативний та, у ряді випадків, як доповнюючий до рН-метрії, при визначенні кількісного складу функціональних груп на поверхні ОК з іммобілізованими протолітично-активними групами. При дослідженні ОК метод кондуктометрії за своїми хіміко-аналітичними характеристиками не поступається рН-метрії, але має нижчу межу визначення (0,002 ммоль/г) та кращу експресність.

2. Показано, що при визначенні концентрації закріпленених груп сильнокислотної природи методи кондуктометричного та рН-метричного титрувань не мають метрологічних переваг один перед одним. Для поліфункціональних ОК із закріпленими групами середньої кислотності (піридинкарбоновою, імінодиоцтовою, метиламінофосфоновою кислотами) застосування методу кондуктометрії має переваги перед рН-метрією і дозволяє ідентифікувати всі наявні протолітично-активні групи на поверхні ОК. Зокрема, методом кондуктометричного титрування можна визначати склад поліфункціональної іммобілізованої фази, що містить кислотні та основні групи в діапазоні мольних відношень від 3:1 до 1:10.

3. Показано, що кондуктометричні дослідження монодентатних амінів, закріплених на поверхні ОК, є більш інформативними, ніж для бідентатних. Встановлено, що метод кондуктометричного титрування дозволяє визначити ступінь енергетичної неоднорідності функціонального шару амінокремнеземів. Зокрема показано, що, для всіх досліджених амінокремнеземів, близько 30 % аміногруп мають більшу основність, ніж решта. На біфункціональних МСМ енергетичної неоднорідності амінопропільних груп методом кондуктометричного титрування не виявлено.

4. Розрахунками термодинамічних параметрів (DН, DG, DS) реакції протонування N-вмісних функціональних груп доведено, що для ХМК та МСМ ці процеси є самочинними, екзотермічними і перебігають зі зменшенням ентропії.

5. Встановлено, що функціональний шар досліджених ОК з іммобілізованими тіольними групами є біфункціональним, оскільки містить слабокислотні (-SH) та сильнокислотні (-SO3H) групи. Вміст останніх може досягати до 10 % від загальної кількості сірковмісних груп. Розроблена кондуктометрична методика диференційованого визначення концентрації цих груп на поверхні кремнеземних матриць.

6. Показано, що метод кондуктометричного титрування може ефективно застосовуватися, як альтернативний фотометричному, при вивченні адсорбції іонів Cu2+ на амінокремнеземах. Порівнюючи результати кондуктометричних досліджень з даними ізотерм адсорбції, ЕСДВ та параметрів ЕПР спектрів встановлено, що на поверхні МСМ з монофункціональним поверхневим шаром утворюються комплекси виключно складу ML2, на відміну від біфункціональних, на поверхні яких, через значно більшу віддаленість груп одна від одної, утворюються комплекси як ML2, так і ML.