Мета і задачі дослідження

Мета роботи - на основі  кремнеземів з іммобілізованими органічними сполуками розробити твердофазні адсорбенти для селективного концентрування, визначення та моніторингу фенолу, 1-нафтолу та 2,4,6-тринітрофенолу у водних розчинах.

 Досягнення цієї мети визначало вирішення наступних задач:

¨       розробити методики синтезу ХМК з іммобілізованими солями арилдіазонію, 2,3,5-трифенілтетразолієм та аналогом неіонної поверхнево-активної речовини - Triton X-100 та вивчити їх адсорбційні властивості по відношенню до активованих фенолів, їх азопохідних та 2,4,6-тринітрофенолу;

¨       вивчити адсорбційні властивості отриманих ХМК в статичному та динамічному режимах по відношенню до сполук фенольного ряду;

¨       встановити межі застосування розроблених адсорбентів (рН-розчину, природи та концентрації фенолів і заважаючих сполук);

¨       розробити методики визначення фенолів у  водних розчинах з використанням хроматографічних методів, кольорометрії, фотометрії та твердофазної спектроскопії.

 

Об`єкти дослідження. Твердофазні екстрагенти на основі кремнезему з іммобілізованими: сіллю арилдіазонію, 3-діазофеніларсоновою кислотою, аналогом Triton X-100 (поліоксиетильованим ізооктилфенолом) та 2,3,5-трифенілтетразолієм, розчини фенолів,  зразки з заданим вмістом фенолів, зразки водних об’єктів та біологічної рідини – сечі.

 

Предмет дослідження. Процеси хемосорбції фенолів та нафтолів на поверхні ХМК з іммобілізованими солями арилдіазонію; сорбція азопохідних фенолів в присутності катіонної поверхнево-активної речовини на кремнеземі з ковалентно закріпленими групами поліоксиетильованого ізооктилфенолу; процеси хемосорбції 2,4,6-тринітрофенолу на ХМК з іммобілізованими групами 2,3,5-трифенілтетразолію.

 

Методи дослідження: ІЧ спектроскопія з Фур’є перетворенням, температурно-програмована десорбційна мас-спектрометрія, термогравіметрія та диференційний термічний аналіз, спектроскопія дифузійного відбиття адсорбентів в УФ та видимому оптичному діапазоні, обернено-фазова рідинна хроматографія з УФ детектором, хромато-мас-спектрометрія, спектрофотометрія, кольорометрія з використанням сканер-технологій і комп’ютерних програм обробки зображень відсканованих зразків, адсорбційні методи, рН-потенціометричне та кондуктометричне титрування.