Наукова новизна одержаних результатів

 Отримано та вивчено хіміко-аналітичні характеристики чотирьох нових твердофазних екстрагентів для селективного вилучення фенолів з водних розчинів на основі кремнеземів з іммобілізованими: солями арилдіазонію, 2,3,5-трифенілтетразолієм та поліоксиетильованим ізооктилфенолом.

Досліджено процеси взаємодії отриманих модифікованих кремнеземів з рядом фенолів: фенолом, 1- та 2-нафтолом, пірокатехіном, резорцином, гідрохіноном, 2,4,6-тринітрофенолом та ін. З використанням методів ІЧ спектроскопії, електронної спек-троскопії дифузійного відбиття, кількісного фізико-хімічного аналізу отримано відомості про склад та будову закріпленого шару в отриманих ХМК. Встановлено хімізм взаємодії адсорбенту та адсорбату, який полягає в утворенні азосполук з фенолами та молекулярного комплексу з 2,4,6-тринітрофенолом.

Встановлено взаємозв’язок між сорбційною здатністю твердофазних екстраген-тів і природою фенолів та їх концентрацією у розчині, кислотністю розчину, часом контакту фаз, співвідношення об’єму розчину до маси сорбенту.

Показано, що кислотність середовища по різному впливає на адсорбційні властивості кремнеземів через різний хімізм такої взаємодії. ХМК з іммобілізованими групами солі арилдіазонію інтенсивно взаємодіють з фенолами лише в вузькому інтервалі рН (6-9), а кореляція між кислотністю розчину і ступенем вилучення 2,4,6-тринітрофенолу на ХМК з іммобілізованим 2,3,5-трифенілтетразолієм відсутня.

Встановлено, що іммобілізація солі арилдіазонію за іонообмінним механізмом має переваги у порівнянні з ковалентним. Вони полягають у простоті  синтезу (використання водного розчину при іммобілізації, зменшення затрат часу) та отриманні гідролітично стійкого адсорбенту з більшою концентрацією активних груп на поверхні.

Новизна способу одержання кремнезему з ковалентно закріпленими групами солі арилдіазонію для концентрування мікрокількостей фенолів захищена деклараційним патентом на корисну модель.