ВИСНОВКИ

Розв’язано наукову проблему поширення області застосування водно-міцелярних розчинів ПАР як середовищ для проведення реакцій у кислотно-основному, комплексонометричному та йодометричному титруванні. Визначені переваги, обмеження та критерії доцільності використання міцелярних середовищ ПАР у титриметрії. Охарактеризовані фактори, що впливають на солюбілізацію та кислотно-основні характеристики гідрофобних органічних протолітів у розчинах ПАР.

Визначено напрямок і величини зміни протолітичних властивостей карбонових кислот та нітрогенвмісних основ у міцелярних розчинах ПАР різних типів. Показана доцільність розділення органічних протолітів на три групи - гідрофільні водорозчинні, помірно гідрофобні та гідрофобні, які характеризуються різною локалізацією у водно-міцелярних системах, різним характером мікрооточення і, як наслідок, різним характером впливу ПАР на їх протолітичні властивості. Виявлена та використана на практиці диференціююча дія міцелярних середовищ ПАР на протонодонорні властивості органічних кислот. На основі проведених досліджень сформульовані рекомендації для вибору ПАР-солюбілізатору в залежності від природи визначуваної речовини.

Показана найбільша доцільність застосування водно-міцелярних систем ПАР для титриметричного визначення органічних протолітів помірної гідрофобності, критерієм якої запропоновано використовувати коефіцієнт розподілу речовини у системі вода-октанол.

Визначено вплив гідрофобності, розгалуженості молекул та протонодононих властивостей ароматичних карбонових кислот у водних розчинах на їх протолітичні характеристики у міцелярних системах ПАР. Запропоновано лінійні регресії, що дозволяють a priori прогнозувати зміну протонодонорних властивостей ароматичних карбонових кислот під дією ПАР.

З’ясовано напрямок, визначені кількісні характеристики та запропоновано хімізм впливу електролітів на протонодонорні властивості карбонових кислот різної гідрофобності у водно-міцелярних розчинах ПАР різних типів.

Вивчено вплив основних факторів на протолітичні властивості сульфо­фталеїнових індикаторів у розчинах ПАР різних типів. Запропоновані лінійні залежності, що пов’язують величину зсуву рК індикаторів під дією ПАР із структурою реагентів та їх протолітичними властивостями у водних розчинах. Запропоновано систему кольорових індикаторів для встановлення точки кінця кислотно-основного титрування при визначенні органічних протолітів різної природи у міцелярних розчинах ПАР.

Запропоновано умови визначення ацетилсаліцилової кислоти, фуросеміду, ібупрофену, норсульфазолу, хінідину, діазоліну, новокаїну та аналізу їх лікарських форм із застосуванням міцелярних середовищ ПАР методом рН‑метричного титрування. Диференціююча дія ПАР використана при розробці методики роздільного визначення карбонових кислот різної гідрофобності в їх суміші. Розроблено умови роздільного визначення ацетилсаліцилової кислоти та парацетамолу і ібупрофену та новокаїну в їх сумішах. Розроблено методики визначення димедролу, фуросеміду та гідрофобних карбонових кислот у міцелярних розчинах ПАР з встановленням точки кінця титрування за допомогою індикаторів.

Показана можливість застосування солюбілізуючої дії міцелярних розчинів ПАР при визначенні гідрофобних сполук металів методом комплексонометричного титрування. Обґрунтована можливість використання еріохрому чорного Т та мурексиду для встановлення точки кінця титрування при комплексонометричному визначенні сполук кальцію та магнію у розчинах ПАР. Розроблено методики комплексоно­­метричного визначення вмісту ундецилатів цинку та купруму в мазях “Цинкундан”, “Ундецин” та “Мікосептин” і лаурату кальцію у косметичній пудрі.

Показана можливість використання солюбілізуючої дії ПАР у методі йодометричного титрування. Встановлено потенціал системи йодат-йодид у міцелярних розчинах аніонних та катіонних ПАР. Розроблено методики йодометричного визначення ацетилсаліцилової кислоти та ряду гідрофобних органічних основ з використанням міцелярних середовищ ПАР.

Запропоновано хімізм стабілізуючої дії неіонних ПАР на колоїдно-хімічний стан індикаторних систем у методі іон-парного титрування. Розроблено методику визначення аніонних ПАР у присутності неіонного Triton X-305 з використанням у якості індикатору комплексу купруму (ІІ) з бромпірогалоловим червоним