Актуальність теми.

 Розвиток хімії та технології органічних речовин обумовлює створення широкого асортименту нових речовин, субстанцій, медичних препаратів та засобів побутової хімії. Аналіз таких об’єктів, які у більшості випадків мають гідрофобну природу, часто проводять титриметричними методами з використанням токсичних неводних розчинників. Тому розробка екобезпечних та експресних титриметричних методів аналізу гідрофобних сполук є актуальною задачею. Екобезпечність, разом з метрологічними характеристиками, на теперішній час стає важливим параметром аналітичної методики. У зв’язку з цим, переваги об’ємних методів аналізу доцільно реалізувати в організованих водно-міцелярних розчинах ПАР.

Поверхнево-активні речовини широко використовуються для модифікації властивостей реагентів та умов проведення аналітичних реакцій у водних розчинах. Завдяки явищу солюбілізації міцелярні розчини ПАР можуть розглядатися як екобезпечна альтернатива токсичним органічним розчинникам, які традиційно використовуються при титриметричному визначенні гідрофобних органічних сполук. Однак ряд принципових питань теорії та практики використання ПАР у титриметрії залишаються відкритими. Так, у літературі відсутні систематичні дані про вплив різних факторів (природи, концентрації ПАР та солюбілізату, будови молекули останнього, електролітів та ін.) на хіміко-аналітичні і, зокрема, прото­літичні властивості субстрату. Не реалізована у титриметрії можливість керованої зміни протолітичних властивостей сполук під дією ПАР у заданому напрямку; не знайшла використання здатність ПАР до солюбілізації гідрофобних визначуваних сполук у методах комплексонометричного і йодометричного титрування.

Таким чином, актуальність дослідження визначається необхідністю розробки теоретичних засад та практичних рекомендацій по створенню оптимальних водно-міцелярних середовищ ПАР  для титриметричного визначення гідрофобних органічних сполук різної природи, а також встановлення шляхів додаткового покращення метрологічних характеристик таких методик.

 

Метою роботи є:

1. Систематичне дослідження впливу різних факторів на протолітичні властивості та розчинність органічних кислот і основ у водно-міцелярних розчинах ПАР різних типів.

2. Розробка засад по вибору оптимальних умов визначення гідрофобних органічних протолітів з використанням водно-міцелярних середовищ ПАР методами кислотно-основного, комплексонометричного, йодометричного та іон-парного титрування.

3. Розробка системи кольорових індикаторів для встановлення точки кінця титрування при кислотно-основному титруванні у розчинах ПАР.

4. Встановлення критеріїв доцільності, переваг, можливостей та обмежень застосування водно-міцелярних розчинів ПАР у титриметрії.

 

 

Для досягнення поставленої мети необхідно було розв’язати такі задачі:

*    дослідити вплив природи, концентрації та будови молекул ПАР на розчинність та протолітичні властивості органічних кислот та основ у водно-міцелярних розчинах ПАР;

*    встановити кількісний зв’язок між гідрофобністю, протонодонорними властивостями органічних кислот та основ у водних розчинах та їх розчинністю і кислотно-основними властивостями у водно-міцелярних розчинах ПАР різних типів;

*    дослідити протолітичні властивості ряду сульфофталеїнових індикаторів, метилового оранжевого та фенолфталеїну у водно-міцелярних розчинах ПАР різних типів;

*    дослідити вплив електролітів на протонодонорні властивості карбонових кислот різної гідрофобності у міцелярних системах ПАР;

розробити рекомендації по вибору типу ПАР для створення середовища титрування в залежності від природи визначуваних сполук.