ВИСНОВКИ

 

1.      Встановлено способи регулювання параметрів фазового розшарування та ліофільних властивостей низькотемпературних індукованих міцелярних фаз, що формуються з водних розчинів неіонної ПАР ОП‑10. Запропоновано механізм індукуючої дії фенолу на фазоутворення у розчинах НПАР. Проведено кореляції параметрів індукованого фазового розшарування з природою молекули НПАР та ліофільними властивостями утворюваних міцелярних фаз; запропоновано методику оцінки ступеню оксиетилювання неіонних ПАР різної природи.

2.      Встановлено фізико-хімічні параметри молекул добавок (гідрофобність, структура, природа функціональної групи), що впливають на ефективність їх індукуючої дії у розчинах НПАР. Показано максимальну ефективність індукуючої дії молекулярних форм добавок кислотної природи. Запропоновано кореляційну модель для прогнозування ефективності індукуючої дії модифікаторів. Показано відповідність основних факторів впливу на температуру помутніння розчинів НПАР та на міжфазовий розподіл субстратів у міцелярно-екстракційних системах. Запропоновано оптимальні індукуючі добавки та раціональні умови їх використання.

3.      Встановлено зміну вільної енергії пересольватації аліфатичних карбонових кислот при індукованій міцелярній екстракції: зменшення енергії пересольватації метиленової групи при збільшенні відповідного параметру для гідрофільної карбоксильної групи. Показана можливість цілеспрямованого регулювання ліофільних властивостей міцелярних фаз.

4.      Встановлено закономірності сумісного впливу протолітичних характеристик індукуючих добавок та ненаркотичних анальгетиків на параметри фазового розшарування та міжфазового розподілу у міцелярно-екстракційних системах НПАР.

5.      Показано вплив гідрофобності та структури молекул ненаркотичних анальгетиків на параметри фазового розшарування та міжфазового розподілу в індукованих міцелярно-екстракційних системах. Запропоновано кореляційну модель для прогнозування ефективності індукованого міцелярно-екстракційного концентрування ненаркотичних анальгетиків. Встановлено сумісний вплив структури та гідрофобності молекул на ефективність міцелярної екстракції анальгетиків. Виявлені кореляції «параметри розподілу - структура молекул субстратів» підтверджують високу організованість приймаючої міцелярної фази та являють важливу особливість міцелярної екстракції.

6.      Встановлено «двостороннє» виконання принципу гідрофобної відповідності при індукованому міцелярно-екстракційному концентруванні ненаркотичних анальгетиків. Так при дії гідрофілізуючих добавок ефективність міцелярної екстракції гідрофільних субстратів зростає, а при дії гідрофобізуючих – зменшується. З іншого боку, на прикладі гептанол-індукованої міцелярно-екстракційної системи показано максимальне вилучення субстратів при відповідності ліофільних властивостей препаратів та міцелярної фази.

Запропоновано умови індукованого міцелярно-екстракційного концентрування ряду нестероїдних анальгетиків різної природи. Розроблено методики ВЕРХ визначення індометацину, мефенамової кислоти та напроксену з попереднім міцелярно-екстракційним концентруванням в індуковані бензойною та саліциловою кислотами фази Triton Х‑100. Запропоновані умови випробувані при визначені добавок фармпрепаратів у сечі. За метрологічними показниками запропоновані методики відповідають вмісту препаратів у реальних об’єктах.