ВИСНОВКИ
Поширено область використання емульсійних систем, стабілізованих розчинами ПАР, у титриметричному, спектрофотометричному та атомно-абсорбційному аналізі.
Показано вплив основних факторів – природи, концентрації ПАР-стабілізатора, вмісту масляної компоненти, часу перемішування емульсій, добавок сильних електролітів та гідрофобних сполук, – на стійкість та розмір часток ПАР‑стабілізованих емульсій масла ТУУ 18.503‑98.
Досліджено кислотно‑основні властивості органічних протолітів різної природи та гідрофобності в емульсійних середовищах, стабілізованих ПАР різного типу. За характером зміни протолітичних характеристик та місцем локалізації протолітів в емульсійних системах встановлена доцільність розділення субстратів на три умовні групи – гідрофільні, помірно гідрофобні та гідрофобні. Показане значне підсилення диференціюючої дії АПАР‑ та НПАР‑стабілізованих емульсій на протонодонорні характеристики карбонових кислот жирного ряду в залежності від їх гідрофобності, у порівнянні з водно-міцелярними розчинами ПАР.
З’ясовано вплив основних факторів: розгалуженості, гідрофобності ароматичних карбонових кислот та їх протонодонорних властивостей у водних розчинах на зміну кислотно-основних характеристик кислот у ПАР-стабілізованих емульсіях. Запропоновані лінійні регресії для прогнозування зміни протолітичних характеристик ароматичних карбонових кислот в емульсійних системах.
Показана доцільність використання емульсій на основі катіонних ПАР для титриметричного визначення високогідрофобних органічних протолітів кислотної природи. Емульсії, стабілізовані аніонними ПАР, запропоновані як середовище для ацидиметричного визначення високогідрофобних органічних основ.
Вивчено вплив добавок сильних електролітів на кислотно‑основні характеристики жирних карбонових кислот різної гідрофобності в емульсіях на основі ПАР різного типу. Показано ослаблення диференціюючої дії емульсій на силу карбонових кислот у присутності неорганічних солей.
Досліджено протолітичні властивості сульфофталеїнових індикаторів у ПАР‑стабілізованих емульсіях. Показано ослаблення протонодонорних характеристик реагентів у АПАР‑ та НПАР-стабілізованих емульсіях і посилення протонодонорних властивостей в емульсіях на основі катіонних ПАР. Показана можливість прогнозування зміни протолітичних властивостей сульфофталеїнів в емульсійних системах за допомогою множинних лінійних регресій, що враховують особливості будови молекули барвників.
Розроблено методики визначення ряду високогідрофобних фармацевтичних препаратів: індометацину, мефенамової кислоти, напроксену, кетопрофену, фуросеміду, нафтизину, діазоліну, а також кислотного числа харчових масел та жирів з використанням ПАР-стабілізованих емульсій з встановленням точки еквівалентності методом рН‑метричного титрування та за допомогою індикаторів. Методики випробувано при аналізі різноманітних лікарських засобів.
Досліджено протолітичні та комплексоутворюючі властивості етилендиамінтетраоцтової кислоти та деяких металохромних індикаторів в емульсійних системах на основі ПАР різного типу. Показана доцільність використання ПАР‑стабілізованих емульсій при комплексонометричному визначенні високогідрофобних металовмісних органічних сполук. Запропоновані умови комплексонометричного визначення гідрофобних карбоксилатів Магнію, Кальцію, Цинку, Купруму та Бісмут‑вмісного ксероформу з використанням емульсій на основі неіонної та аніонної ПАР. Розроблені методики випробувано при аналізі ряду фармацевтичних препаратів.
Розроблено методики псевдооднофазного визначення аніонних, катіонних ПАР та високогідрофобних фармпрепаратів сольової природи іон-парним титруванням в емульсіях на основі НПАР з встановленням точки кінця титрування за допомогою комплексів Молібдену(VI) з (бром)пірогалоловим червоним.
Показано підвищення чутливості та зниження межі атомно‑абсорбційного визначення ряду важких металів у середовищі ПАР‑стабілізованих емульсій. Розроблено методику атомно‑абсорбційного визначення гідрофобних сполук Цинку з використанням емульсії на основі аніонної ПАР. Методику випробувано при аналізі косметичного протисеборейного засобу. Запропоновано умови визначення вмісту Цинку в нерафінованій соняшниковій олії, емульгованій додецилсульфатом натрію.
Показана принципова можливість використання НПАР‑стабілізованих емульсій у спектрофотометричному аналізі, зокрема для спектрофотометричного визначення гідрофобних органічних катіонів. Розроблено умови спектрофотометричного визначення ряду високогідрофобних аліфатичних та ароматичних амінів в емульсії на основі неіонної ПАР Triton X‑305 по реакції з комплексом Мо-БПЧ.
На прикладі системи БФС(КПАР)2 показано посилення електростатичних взаємодій та зменшення ролі гідрофобних при утворенні асоціатів реагентів кислотної природи з катіонами ПАР в емульсійних системах на основі неіонних ПАР, у порівнянні з водним та міцелярними розчинами.