Наукова новизна одержаних результатів
Наукова новизна роботи полягає у розробці засад раціонального використання ПАР‑стабілізованих емульсійних систем у титриметричному, атомно-абсорбційному та спектрофотометричному аналізі:
Ø Вперше встановлено напрямки та величини зсуву ефективних значень рК аліфатичних та ароматичних кислот і основ в емульсіях на основі ПАР різного типу. Показане значне посилення диференціюючої дії ПАР-стабілізованих емульсій на протонодонорні властивості карбонових кислот, у порівнянні з водно‑міцелярними розчинами ПАР.
Ø Встановлено основні фактори, що впливають на протолітичні характеристики сульфофталеїнових індикаторів у ПАР‑стабілізованих емульсіях.
Ø Вмотивована доцільність використання ПАР‑стабілізованих емульсій у кислотно-основному, комплексонометричному та іон‑парному титруванні.
Ø Досліджено вплив природи ПАР‑стабілізатору на аналітичний сигнал атомно-абсорбційного визначення ряду важких металів у емульсіях.
Ø Показано посилення електростатичних взаємодій та зменшення ролі гідрофобних при утворенні асоціатів реагентів кислотної природи з катіонами ПАР в емульсійних системах на основі неіонних ПАР.
Практичне значення одержаних результатів.
Отримані результати поширили область використання ПАР-стабілізованих емульсій у титриметричному, атомно-абсорбційному та спектрофотометричному аналізі. Результати досліджень можуть бути використані при оптимізації умов визначення високогідрофобних органічних сполук в емульсійних системах на основі ПАР різних типів. Запропоновано лінійні регресії для прогнозування зміни протолітичних характеристик карбонових кислот у М/В емульсіях. Розроблена система кольорових індикаторів у ПАР-стабілізованих емульсіях може бути використана при виборі індикатору для встановлення точки кінці алкаліметричного або ацидиметричного титрування гідрофобних органічних сполук. Розроблено умови визначення високогідрофобних фармацевтичних препаратів у середовищі ПАР‑стабілізованих емульсій методами кислотно-основного, комплексонометричного та іон‑парного титрування. Запропоновано методику алкаліметричного визначення кислотного числа масел та жирів в емульсійних системах. Розроблено методики атомно‑абсорбційного визначення гідрофобних металовмісних органічних сполук Цинку та його вмісту в нерафінованій соняшниковій олії в емульсійних системах. Показана принципова можливість використання НПАР-стабілізованих емульсій у спектрофотометричному аналізі. Розроблено методику спектрофотометричного визначення гідрофобних амінів з комплексом Мо - бромпірогалоловий червоний з використанням НПАР‑стабілізованої емульсії.