Наукова новизна одержаних результатів. Встановлено, що ОК з іммобілізованими HS-групами можуть містити до 5-10 % сильнокислотних SO3H-груп.
Показано, що у функціональному шарі ОК з ковалентно іммобілізованою метиламінофосфоновою кислотою до 80 % кислотних груп знаходиться у йонізованій формі (). Функціональний шар ОК із закріпленою піридинкарбоновою кислотою – біфункціональний та містить від 37 до 52 % кислотних груп, а решта - залишкові NH2-групи. Близько 2/3 від загальної кількості закріплених на поверхні ОК груп амінодиоцтової кислоти приймають участь в утворенні цвіттер-йонів.
Досліджені амінокремнеземи містять NH2-групи різної основності, серед яких близько 30 % мають вищу основність, ніж решта, що свідчить про енергетичну неоднорідність функціонального шару. На біфункціональних же МСМ з амінопропільними та алкільними групами енергетичної неоднорідності методом кондуктометрії не виявлено.
Для МСМ з амінопропільними групами встановлено лінійну залежність рК1 і рК2 від (mмоль/м2), що описується відповідними апроксимаційними рівняннями: і . Така залежність може свідчити про статистичний або граткоподібний розподіл NH2-груп у монофункціональному шарі МСМ. Показано, що для біфункціональних аміновмісних МСМ можлива статистична топографія іммобілізованого шару.
За однакової середньої густини амінопропільних груп у іммобілізованому шарі, монофункціональні МСМ мають вищу основність, ніж ХМК, яка, на відміну від останніх, менше залежить від концентрації іммобілізованих груп. Для МСМ з біфункціональним поверхневим шаром основність у 7 разів вища, ніж для монофункціональних.