ПРАКТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ОДЕРЖАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ


 Показано, що запропоновані модифіковані кремнеземи є ефективними сорбентами для вилучення мікрокількостей фенолів з розчинів. Знайдено оптимальні умови їх застосування.

Доведено перспективність застосування кремнеземів як із ковалентно закріпленими групами солі арилдіазонію (SiO2-ДА), так і за іонообмінним механізмом (SiO2-СД) для селективного концентрування та визначення 1-нафтолу. Показано, що у діапазоні рН 4-7 розчину зазначені адсорбенти селективно вилучають 1-нафтол з утворенням забарвлених продуктів, що дозволяє визначати його методом ЕСДВ на рівні ГДК та нижче. Визначенню 1-нафтолу у фазі SiO2-СД не заважають 100-кратні кількості фенолу та резорцину, 30-кратні пірокатехіну,  стехіометричні кількості 2-нафтолу. Розроблені методики сорбційно-твердофазно-фотометричного визначення 1-нафтолу, з межею виявлення (МВ) 0.06 (на SiO2-СД) та 0.08 мг/л (на SiO2-ДА).

ХМК з іммобілізованим поліоксиетильованим ізооктилфенолом (SiO2-TX) є ефективним твердофазним адсорбентом для комбінованого адсорбційно-хромато-мас­спектро­метричного визначення фенольних сполук. Розроблені методики сорбційно-фотометричного та сорбційно-твердофазно-фотометричного визначення 1-нафтолу з використанням SiO2-TX, з МВ = 0.01 та 0.006 мг/л відповідно. Межа сорбційно-твердофазно-фотометричного виявлення фенолу на SiO2-TX становить 0.0009 мг/л. Використання хромато-мас-спектрометричного визначення фенолу в елюаті дозволяє суттєво підвищити чутливість визначення (до 10-6 мг/л).

ХМК з іммобілізованим 2,3,5-трифенілтетразолієм селективно вилучає пікринову кислоту з водних розчинів в усьому вивченому діапазоні рН (3-9). Методика сорбційно-фотометричного визначення 2,4,6-тринітрофенолу у сечі має МВ=0.3 мг/л. Сор-б­ційно-хроматографічне визначення 2,4,6-тринітрофенолу має МВ = 10-4 мг/л).