Мета роботи полягала у розробці теоретичних основ та практичних рекомендацій використання ультразвуку в аналітичній хімії для генерації аналітичного сигналу та інтенсифікації пробопідготовки.
Наукова новизна отриманих результатів
1.Вперше проведені систематичні дослідження випромінювання, що виникає під дією УЗ на розчини – сонолюмінесценції як джерела аналітичного сигналу – емісійних спектрів елементів. Вперше показано, що спектри сонолюмінесценції можуть бути зареєстровані для елементів, що у металічному стані мають температури кипіння ≤ 2700 оС і енергію іонізації £≤ 7,65 еВ. Вивчено спектри сонолюмінесценції 16-ти хімічних елементів. Розроблено теоретичні основи нового спектроскопічного методу аналізу – сонолюмінесцентної спектроскопії.
2.Вперше використано в аналітичній хімії ефект гасіння сонолюмінесценції на прикладі визначення спиртів у водно–спиртових сумішах на основі знайденої кореляції між ступенем гасіння сонолюмінесценції і концентрацією спиртів, а також його залежності від молярних мас та будови спиртів. Експериментально підтверджено, що основний континуум сонолюмінесценції має люмінесцентну природу, а не є випромінюванням абсолютно чорного тіла.
3.На основі знайденої кореляції між значеннями потоку сонолюмінесценції і поглиненої акустичної енергії запропоновано новий метод визначення поглиненої акустичної енергії
4.Реалізовано принципово новий підхід в ультразвуковій інтенсифікації пробопідготовки, основою якого є одночасна дія ультразвуку високої і низької частот, запропоновано механізм спільної дії ультразвуку вказаних частотних діапазонів і обгрунтовано доцільність її використання в аналітичній хімії.
5.На підставі досліджень сонолюмінесценції та розрахунків хіміко-акустичних виходів пероксиду гідрогену при звукохімічних реакціях розвинене механізм впливу УЗ на розсоли і розчини кухонної солі.
Таким чином, наукове значення роботи полягає в розвитку нового наукового напрямку – комплексного використання УЗ в аналітичній хімії для генерації аналітичного сигналу та інтенсифікації процесів пробопідготовки. Реалізація першої частини роботи привела до розроблення теоретичних основ нового спектроскопічного методу аналізу – сонолюмінесцентної спектроскопії, другої – до одержання нових даних про вплив УЗ на розчини у всьому діапазоні частот від низьких до високих, а також про особливості спільної дії УЗ високої і низької частот.