Хімічна наука в Україні

(історичний аспект)


Київський національний університет

імені Тараса Шевченка

Кафедра аналітичної хімії

logo

Пилипенко Анатолій Терентійович

(наукові досягнення)


Цілеспрямоване вивчення процесів комплексоутворення іонів металів з органічними реагентами різних класів було покладено в основу високочутливих, специфічних і точних методів визначення різних речовин, необ­хідних для контролю технологічних процесів, якості сировини та моніторингу довкілля. Роботи А.Пилипенка та очолюваної ним школи хіміків-аналітиків сприяли тому, що Україна посіла одне з провідних місць у галузі спектрофотометричних, люмінесцентних та інших методів аналізу.

У колі постійних інтересів Анатолія Терентійовича знаходилися проблеми захисту водного басейну України від забруднення техногенними відходами. Виконані в цій галузі роботи представлені двома напрямками — технології очистки води та методи аналізу вод. Учений займався такими важливими проблемами, як створення замкнутих циклів водопостачання в промисловості, розробка технології комплексної переробки шахтних вод. Використання сучасних методів опріснення мінералізованих вод доз­волило утилізувати відходи, що утворилися. На базі цих досліджень була створена станція з опріснення морської води мембранними методами.

А.Пилипенко віддав багато сил та енергії науковій та науково-організаційній роботі в галузі охорони та раціонального використання водних ресурсів. До кінця життя Пилипенко керував виконанням аналітичної частини державних програм «Чиста вода» та «Питна вода».

З 1976 р. під його керівництвом в Інституті колоїдної хімії та хімії води ім. А.Думанського АН УРСР у галузі технології очистки природних та стічних вод чітко визначилися два основні наукові напрямки: «Замкнені цикли водопостачання в промисловості» та «Безвідходна технологія комплексної переробки мінералізованих природних та стічних вод». З останньої проблеми Анатолій Терентійович був науковим керівником робіт.  У рамках республіканської комплексної програми під керівництвом Анатолія Терен­тійовича створювалася безвідходна технологія комплексної переробки шахтних вод. Завдяки використанню сучасних методів опріснення мінералізованих вод (у тому числі мембранних) була вирішена проблема утилізації відходів, які утворюються в результаті опріснення. Такий підхід був доцільним не лише з екологічної, але і з економічної точки зору, оскільки суттєво здешевлював процес опріснення. Під керівництвом А.Пилипенка були успішно захищені 69 кандидатських та 5 докторських дисертацій. Його учні працюють у багатьох установах нашої країни та за кордоном.

А.Пилипенко був ученим, який глибоко розумів необхідність впровадження наукових досягнень у виробництво. Він підтримував тісний зв’язок з підприємствами та лабораторіями, зробив великий внесок у розвиток творчої співдружності Центральної заводської лабораторії заводу «Більшовик» та вчених ІКХХВ.

last updated 30.06.2014


last updated 30.06.2014
design and preparation by © vnz