наукова рада НАНУ

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

ВІДДІЛЕННЯ ХІМІЇ

НАУКОВА РАДА З АНАЛІТИЧНОЇ ХІМІЇ


Основні наукові досягнення українських хіміків-аналітиків 1997-2002 рр.

Наукові конференції

Останніми роками в Україні проведено ряд науково-технічних конференцій, присвячених пам'яті видатних українських хіміків-аналітиків: А.К. Бабка, В.О. Назаренка, М.П. Комаря, М.С. Полуектова, М.Ф. Захарії, І.В. П'ятницького, П.П. Киша.

Видавнича діяльність

Відзначаючи успіхи у видавничій діяльності, слід перш за все відзначити вихід у світ у 2001 році Першої Фармакопеї України. Це перша національна фармакопея в країнах СНД. Повністю гармонізований з європейськими вимогами, цей документ справедливо названий конституцією в контролі якості лікарських препаратів на ринку України. У створенні Фармакопеї України брали активну участь українські хіміки-аналітики, серед яких перш за все слід назвати А.І. Гризодуба та М.Г. Левіна (Харків, ДЦЛС) ).

Вперше в СНД вченими Київського національного університету видано підручник з аналітичної хімії об'єктів навколишнього середовища (В.В. Сухан, Б.Й. Набиванець, “Аналітична хімія об’єктів довкілля”). Заслуговують на увагу такі книги: Ф.А.   Чмиленко, А.Н. Бакланов. Ультразвук в аналитической химии ; Рафалюк, “Українсько-англійський та англо-український словник з аналітичної хімії”; навчальний посібник Теоретические основы решения задач по аналитической химии”, створений колективом співробітників кафедри хімічної метрології Харківського національного університету;  В.П. Антонович, О.В.  Манд иладзе, Л.И. Винарова, И.В. Стоянова, В.В. Сербинович. “Современное состояние методов определения циркония и гафния, ниобия и тантала”.

Наукові досягнення

Серед важливих досягнень українських аналітиків в області теорії та практики хімічного аналізу різних об’єк тів слід відзначити створення метрологічних та методичних основ аналізу нових функціональних матеріалів (А.Б. Бланк із співр., Ін-т монокристалів НАНУ, Харків); розробку комплексу тест-методів виявлення та визначення токсикантів в об'єктах довкілля (О.А. Запорожець, Київський національний університет) та наркотичних і психотропних препаратів (Р.П. Панталер, Ін-т монокристалів НАНУ); комплекс досліджень в області ультразвукової пробопідготовки при аналізі харчових продуктів, розсолів, грунтів (Ф.А.Чміленко, А.Н. Бакланов, Дніпропетровський національний університет); роботи в області методології хромато-мас-спектроскопічного визначення органічних речовин у природних та питних водах (М.В. Мілюкін, ІКХХВ НАНУ); створення безеталонних методів визначення хімічних форм основних компонентів у нових оптичних матеріалах на основі сполук  лантанідів, включаючи неруйнівні методи їх аналізу (ФХІ НАНУ, Одеса).

В Україні завжди були сильні позиції в області аналізу лікарських препаратів та контролю їх якості, перш за все в сфері методичного та метрологічного забезпечення, створення аналітичної нормативної документації. Сьогодні ці позиції підкріплені успіхами в області хроматографічних методів аналізу ( ДНЦЛС, Харків), оригінальними та перспективними розробками нових іонселективних електродів (Дніпропетровськ, національний університет і національний хіміко-технологічний університет, Л.П. Циганок та В.І. Ткач) та методиками високочутливого флуоресцентного визначення  біологічно активних речовин за допомогою сенсибілізованої люмінесценції лантанідів (ФХІ НАНУ, Одеса, С.В. Бельтюкова, А.В. Єгорова).

Стандартні зразки

Необхідно відзначити  масштабний випуск великого асортименту стандартних зразків складу розчинів металів, неметалів, фенолів, пестицидів та ін., необхідних для метрологічного забезпечення лабораторій по контролю забруднень об’єктів довкілля та якості харчових продуктів (СКТБ з ОП ФХІ НАНУ, Одеса, Л.І. Ковальчук). Налагоджено випуск стандартних зразків органічних розчинників, які використовуються для градуювання хроматографічних установок (Ін-т монокристалів НАНУ, МЕЦ Мінекології та НАНУ, Харків). Високої оцінки заслуговують роботи аналітиків НДІ Титану (м. Запоріжжя) по створенню та атестації великого асортименту державних стандартних зразків складу бокситів, глиноземів, силумінів, металічного алюмінію, титанових та цирконових концентратів.

Приладобудування

На високому науково-технічному рівні проводяться роботи в УкрЦСМ (М.С. Рожнов) по створенню атестованих газових сумішей та відповідної апаратури. Можна відзначити певні успіхи українських аналітиків в області аналітичного приладобудування та апаратурного удосконалення сучасних інструментальних методів аналізу. Це прилад для визначення фтороводню у повітрі  робочої зони та дослідний зразок  високоомного потенціометра для іонселективних електродів (Одеса, Фізико-хімічний ін-т охорони навколишнього середовища та людини НАНУ); прилад для визначення ртуті методом “холодної пари” (ФХІ НАНУ, Одеса); апаратура для атомно-емісійної спектрометрії та ультразвукової обробки матеріалів, яка  випускається в Сумах (“Сэлми”).


Голова –  д.х.н., професор Ольга Антонівна Запорожець
Секретар к.х.н., доцент Оксана Тананайко

 http://anchem.knu.ua/nanu/
E-Mail: analysis@univ.kiev.ua