КАФЕДРА АНАЛІТИЧНОЇ ХІМІЇ

УЖГОРОДСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО

УНІВЕРСИТЕТУ

 

Завідувач кафедри: доктор хімічних наук, професор Ярослав Рудольфович БАЗЕЛЬ

 

Склад кафедри: доктори хімічних наук, професори Балог Йосип Степанович, Базель Ярослав Рудольфович, кандидати хімічних наук, доценти Студеняк Ярослав Іванович, Воронич Ольга Гаврилівна, викладачі, кандидати хімічних наук Сухарева Оксана Юрієвна, Мага Іван Михайлович, викладач Шкумбатюк Роман Стефанович, м.н.с. Кушнір Лариса Миколаєвна, інженери 1 категорії Кулакова Тетяна Олексіївна, Гнида Магдалина Павлівна, Шоляк Ганна Михайлівна, Андрик Єва Йосипівна

 

Кафедра аналітичної хімії Ужгородського державного (зараз національного) університету відкрита в 1950 році. До 1953 року її очолював доцент Сергій Тимофієвич Орловський. у тому ж році була об’єднана з кафедрою неорганічної хімії і перебувала у її складі до 1961 року (завідувач -  професор Б.М.Дашкевич). З 1961 до 1965 року завідував кафедрою професор С.Т.Орловський, З 1965  до 1971 року її очолював професор Павло Павлович Кіш, у 1972-1977 роки – доцент Ніна Леонідівна Шестидесятна, з 1977 до 1980 року – доцент Василь Юрієвич Галла. У 1980 році на посаду завідуючого кафедрою знову був обраний професор П.П.Кіш, який пепребував на цій посаді до 1992 року. В 1992 році завідувачем кафедрою обрано доцента, нині професора Степана Юрієвича Чундака, який працював на цій посаді до 2000 року. У 2001 році на посаду завідувача обрано професора Ярослав Рудольфовича Базеля.

В різний час на кафедрі працювали доценти Л.І.Котелянська, Н.М.Міляєва, М.М.Маслей, Є.М.Задорожна, старші викладачі І.П.Стельмах, Г.К.Кузнєцов, Г.П.Кудрявцев, асистенти А.М.Букович, О.О.Монич, І.І.Зимомря, І.І.Погойда. Зараз на кафедрі працює 7 викладачів (професори Балог Й.С., Базель Я.Р., кандидати хімічних наук, доценти Студеняк Я.І., Воронич О.Г., викладачі, кандидати хімічних наук Сухарева О.Ю., Мага І.М., викладач Шкумбатюк Р.С.). 

Науково-дослідна робота кафедри на початковому етапі її становлення визначалася науковими інтересами її першого завідуючого - професора С.Т. Орловського (автора єдиного на теренах СРСР підручника “Історія хімії”). В цей час (1947-1953 рр.) проводились наукові дослідження  по визначенню складу мінеральних ресурсів Закарпатської області (кольорових і бентонітових глин, мергелей, доломітів, мармуру та мінеральних вод). Паралельно виконувалася робота по полярографічному та амперометричному дослідженню  процесів комплексоутворення.

Серед вчених Ужгородського університету, які внесли значний вклад у розвиток та становлення вузу, сприяли росту його авторитету у наукових колах колишнього СРСР, України та і в світі, почесне місце належить доктору хімічних наук, професору, завідуючому кафедрою аналітичної хімії Павлу Павловичу Кішу. Він був організатором цілої наукової школи аналітичної хімії в нашому університеті, відомої своїми здобутками далеко за його межами.

П.П.Кіш народився 19 серпня 1931 р. в м.Виноградові Закарпатської області. Після закінчення хімічного факультету Ужгородського університету у 1954 році працював вчителем, завучем середньої школи у м.Виноградові. У  1959 р. він вступає в аспірантуру Київського університету ім. Т.Шевченка. Його дисертаційною роботою керує відомий вчений в галузі аналітичної хімії -академік А.К.Бабко. За три роки навчання в аспірантурі П.П.Кіш виконує і в 1962 р. успішно захищає кандидатську дисертацію в галузі розробок фотометричних методів визначення індію.

Після захисту кандидатської дисертації П.П.Кіш незмінно працює в Ужгородському університеті на посадах доцента, завідуючого кафедрою аналітичної хімії. В ці роки проявляються блискучі здібності П.П.Кіша як організатора науки. Ним формується на кафедрі аналітичної хімії новий науковий напрямок - розробка екстракційно-фотометричних методів визначення елементів з використанням основних барвників. Ця ідея знаходить однодумців, на кафедрі з'являються перші аспіранти. Роботи, виконані на кафедрі аналітичної хімії УжДУ, починають публікуватись у відомих фахових журналах СРСР, України, світу. Новий науковий напрямок підтримують всесвітньо відомі вчені - академіки І.П.Алімарін, Ю.О.Золотов, А.Т.Пилипенко. В 1977 р. П.П.Кіш у Москві успішно захистив докторську дисертацію по розробці екстракційно-фотометричних методів визначення мікрокількостей хімічних елементів з використанням основних барвників, став професором.

    Протягом 1970-1980 років  під керівництвом П.П. Кіша Ю. К. Онищенко розробив нові методи екстракційно- фотометричного визначення стибію з використанням основних барвників. І. П. Погойда досліджував екстракцію індію у вигляді комплексів з галогенід-йонами і основними барвниками, С. Г. Кременева – екстракцію галогенідних комплексів талію і телуру, Г.М.Вітенко – ртуті, Й.С.Балог – кадмію, Є.М.Задорожна – золота, Я.Р.Базель – свинцю. Всі вони успішно захистили кандидатські дисертації.  Паралельно, починаючи з 1970 р. на кафедрі зусиллями доцентів Шестидесятної Н.Л., Маслея М.М., Міляєвої Н.М. проводяться роботи по дослідженню екстракції різнолігандних комплексів металів з кислотними прифенілметановими й азобарвниками у присутності органічних основ різних класів. На основі проведених досліджень пропонуються нові методики екстракційно-фотометричного визначення бісмуту, стануму, плюмбуму та ін. В цей же час І.І.Зимомря  дослідив особливості екстракції основними барвниками тіоціанатних комплексів цинку.

Учнями професора Кіша П.П. вважають себе не лише науковці, які захистили кандидатські дисертації під його безпосереднім керівництвом, а й кандидати хімічних наук І.І.Желтвай, О.Г.Воронич, В.А.Андрух, Я.І.Студеняк, Ж.О.Кормош, І.М.Мага. А такі його учні, як Й.С.Балог та Я.Р.Базель успішно захистили докторські дисертації, тим самим примноживши здобутки  ужгородської школи аналітичної хімії, засновником і керівником якої був професор П.П.Кіш.

П.П.Кіш був надзвичайно працелюбною людиною. Про це свідчить той факт, що він є автором більше 250 друкованих робіт, а новизна і оригінальність його досліджень захищена близько ЗО авторськими свідоцтвами. Велика наукова робота у П.П.Кіша органічно поєднувалася з педагогічною. Він протягом всього періоду роботи в університеті викладав основний курс аналітичної хімії для студентів-хіміків, читав оригінальні спецкурси, був автором ряду методичних посібників. У пам'яті багатьох студентів, аспірантів, колег він залишився як добра, високо порядна і чуйна людина, готова допомогти іншим своєю порадою, підтримати у важкий момент і взяти на себе відповідальність.

З середини 60-тих років співробітниками кафедри (П.П.Кіш, Й.С. Балог, Я.Р. Базель, М.М. Маслей, Є.М. Задорожна, С.Ю. Чундак, Н.М. Міляєва, І.І. Зимомря, І.І.Погойда, Я.І.Студеняк, О.Г.Воронич, В.А.Андрух, Ж.О.Кормош та ін.). проведено ряд фундаментальних досліджень з теорії утворення і ектракції іонних асоціатів з основними барвниками. Встановлені загальні закономірності впливу кислотності середовища, природи галогенід-іону, металу, природи і будови основного барвника і розчинника на екстракцію. Вивчено кінетику екстракції і взаємний вплив елементів при екстракції основними барвниками, виявлені причини і характер впливу різних факторів на ступінь подавлення екстракції одних елементів у присутності інших. На основі широких досліджень сформульовані основні положення теорії екстракції основними  барвниками, які можуть бути використані при виборі умов визначення різних елементів.

У 1992-2001 роках кафедрою завідував професор Чундак С.Ю. Він розширив можливості систем за участю основних барвників, запропонував використовувати органічні ліганди, зокрема, гідразони карбонових кислот. Це дозволило розробити екстракційно-фотометричні методи визначення елементів, для яких основні барвники раніше майже не використовувались, зокрема, алюмінію (разом з С.М.Сухаревим), хрому (разом з О.Ю.Сухаревою). Ці роботи були успішно захищені у вигляді кандидатських дисертацій відповідно у 1998 та 1999 році. 

В цей же період  науковцями кафедри (Балог Й.С., Базель Я.Р., Студеняк Я.І.) виявлено ефекти висолювання, екстракції сумішами розчинників, вилученню з водно-органічних середовищ та ін., які дозволили суттєво покращити  аналітичні можливості систем за участю основних барвників. Ці дослідження проводились в рамках важливішої тематики "Дослідження комплексоутворення металів з електровід'ємними лігандами і органічними основами та аналітичне застосування утворених сполук", включеної в план НАН України. В 1993 році Й.С.Балог, а в 2000 році Я.Р.Базель захистили докторські дисертації. В цей же час під їх керівництвом захищені кандидатські дисертації по використанню основних барвників в аналітичній хімії телуру (В.А.Андрух), вісмуту (О.Г.Воронич), вольфраму та ренію (Ж.О.Кормош), хрому (І.М.Мага), нікелю та кобальту (Д.І.Молнар), деяких елементів у вигляді тіоціанатних комплексів (Я.І.Студеняк). Взагалі, підготовка кадрів вищої кваліфікації проводиться на кафедрі аналітичної хімії з 1965 року. Зараз в аспірантурі навчаються 3 аспіранти. Крім того, на кафедрі виконується держб’юджетна тема, що фінансується Міністерством освіти і науки України (науковий керівник професор Я.Р.Базель).

Починаючи з 2000 року, тематика наукових досліджень кафедри суттєво розширилась. Зараз на кафедрі проводяться такі наукові дослідження, як:

·        Вивчення реакцій утворення, осадження та екстракції іонних асоціатів деяких органічних аніонів (похідні фенолів, карбонових кислот, аніонні ПАР) з катіонними барвниками. Розробка нових методик екстракційно-фотометричного визначення нітробензойної, фталевої кислот, а також нітрофенолів у сумішах.

·        Синтез нових барвників (поліметини, мероціаніни, оксоноли). Отримання даних про їх спектрофотометричні, люмінесцентні та протолітичні властивості. Квантовохімічні методи розрахунку електронної будови барвників. Вивчення сольватохромії барвників у органічних середовищах.

·         Показано можливості використання йонних асоціатів за участю катіонних барвників для створення електрохімічних сенсорів. Отримано ІСЕ з пластифікованою мембраною, придатні для йонометричного визначення Ауруму, Цинку, а також деяких органічних речовин (хінін, дибазол). Продовжуються роботи по створенню інших ІСЕ.

·        Дослідження екстракції нетрадиційних систем за участю основних барвників (Нікель, Станум, Платина, Реній, Хром, Вольфрам, рідкоземельні елементи, Купрум (I,II,III). Розробка  нових методик аналізу.

·        Розробка нових методик атомно-абсорбційного визначення важких металів (Цинк, Купрум, Кадмій, Плюмбум) у природних об’єктах і харчових продуктах.

·        Започатковано роботи по вивченню сорбції катіонних барвників силікагелями. Вивчаються кількісні характеристики процесу. Показана можливість створення на такій основі тест-систем.

·        Розробка нових прийомів та методів аналізу органічних амінів.

 

Співробітниками кафедри одержано понад 100 авторських свідоцтв на винаходи, опубліковано понад 600 наукових праць у вітчизняних і зарубіжних виданнях. Чимало результатів досліджень знайшли  застосування на виробництві.

Кафедра забезпечує навчальний процес для студентів хімічного, біологічного, медичного і фізичного факультетів. Для них читаються основні курси: аналітична хімія, аналіз технічних обєктів, аналіз природних обєктів та продуктів харчування, фізико-хімічні методи аналізу, основи хімічної метрології, спеціальні розділи хімії, організація аналітичної служби. Для студентів, що спеціалізуються на кафедрі, читаються спецкурси : “Теоретичні основи аналітичної хімії”, “Основи наукових досліджень та фізико-хімічні методи дослідження комплексних сполук”, “органічні реагенти в аналітичній хімії”, “хроматографічний аналіз”, “Агрохімічні методи аналізу”, “Екстракція в аналітичній хімії”, “Оптичні методи аналізу” та ін. Із багатьох спецкурсів проводяться спецпрактикуми.

Колектив кафедри підготував чимало методичних розробок з основних курсів і спецкурсів. Це методичні посібники до лабораторних робіт з аналітичної хімії (автори Базель Я.Р., Кормош Ж.О., Тирчо Д.Б.), з фізико-хімічних методів аналізу (Чундак С.Ю., Балог Й.С., Базель Я.Р., Задорожна Є.М., Студеняк Я.І., Воронич О.Г., Кормош Ж.О.), з якісного хімічного аналізу (Базель Я.Р., Воронич О.Г., Кормош Ж.О.), з екстракції (Базель Я.Р., Кормош Ж.О.), зі спектроскопічних методів аналізу (Балог Й.С., Воронич О.Г., Кормош Ж.О.), агрохімічних методів аналізу (Студеняк Я.І., Чундак С.Ю), з хроматографічних методів аналізу (Студеняк Я.І.), по аналізу промислових об’єктів (Студеняк Я.І., Чундак С.Ю., Воронич О.Г.) та ін. Навчальний посібник “Практичний курс аналітичної хімії” (Базель Я.Р., Воронич О.Г., Кормош Ж.О.) у 2004 році рекомендований Міністерством освіти та науки України як базовий для використання хімічними факультетами вузів України. В навчальному процесі широко використовуються технічні засоби навчання, запрошуються для читання лекцій відомі вчені з інших вузів України та з-за кордону.

Кафедра одною з перших в університеті перейшла до рейтингової системи оцінки знань студентів. Формування індивідуального рейтингу студента здійснюється шляхом постійного, проміжкового та підсумкового контролю знань. Введення такої системи стимулює студента до повсякденної роботи, уникає суб'єктивності оцінки його знань на екзамені.

Виробничу практику студенти проходять на заводах м. Ужгорода та області, на кафедрі та в середніх школах. В ході практики вони знайомляться з сучасним виробництвом хімічних реактивів, з методами хімічного контролю виробництва і готової продукції, аналізом високочистих речовин та напівпровідникових сплавів, біологічних, промислових та об'єктів навколишнього середовища.

Кафедра стала методичним центром по впровадженню нових сучасних методів аналізу в різні заводські і дослідницькі хімічні лабораторії Закарпатської області. Творчі зв'язки кафедра підтримує з багатьма промисловими підприємствами, обласною санепідемстанцією, обласною клінічною лабораторією, обласною службою екобезпеки та іншими. Кафедра підтримує наукові зв'язки з кафедрами аналітичної хімії Київського, Донецького, Дніпропетровського, Харківського університетів, а також закордонними вузами – Московським, Ніредьгазським (Угорщина), Новосадським (Сербія та Чорногорія), Кошіцьким (Словакія) університетами.

Вчені та співробітники кафедри беруть активну участь в організації наукових конференцій різного рівня. Так, в 1998 році на базі кафедри було проведено Всеукраїнську конференцію з аналітичної хімії, а також сесію академії наук України з неорганічної хімії, у 2001 році – науково-практичну конференцію, присвячену 70-річчю відомого вченого професора П.П.Кіша, у 2003 році – засідання Сесії Наукової Ради НАН України з проблеми “Аналітична хімія”. В 2003 році ВАК України кафедрі надано статус провідної установи при захисті дисертацій зі спеціальності 02.00.02 – аналітична хімія. Зав. кафедрою проф.Базель Я.Р. входить до складу Наукової Ради НАН України з проблеми “Аналітична хімія”.